Ви увійшли як Гість Група "Гості" | Мій профіль | Вихід 
Вітаю Вас Гість

Меню сайту
Форма входу
Пошук
free counters


Дивовижний мінерал

Розробка

позакласного виховного заходу  для учнів 5 -7 класів

вчителя Сарської спеціалізованої школи І-ІІІ ст.

Гадяцької районної ради

Титаренко Валентини Іванівни

 

Дивовижний мінерал -  вода

 

Мета: розширити уявленні учнів про воду та її властивості; показати виняткову роль води в природі; виховувати дбайливе ставлення до водних ресурсів; формувати переконання в необхідності екологічного захисту навколишнього середовища.

Обладнання: фільм «Велика таємниця води», кадри із якого можна використовувати для підтвердження сказаного, презентація «Вода».

 

Сьогодні ми познайомимося з цікавою речовиною, яку всі добре знаємо, без якої не обходимося жодного дня і яку потрібно цінити. Щоб з’ясувати про яку речовину йде мова, відгадайте загадки:

 

Чого в руках не удержиш? (Вода)

Багато мене - світ пропадає, немає мене - світ вмирає. (Вода)

Чого на гору не викотиш, в решеті не понесеш, в руках не утримаєш? (Вода)

Мене чекають, довго гукають, а прийду усі - тікають. (Дощ)

Сіли дітки на карниз, та й ростуть увесь час вниз. (Бурульки)

Хто сильніший усіх на світі? (Вода)

Живе лежить, помре - побіжить (Сніг)

На дворі переполох - з неба сипиться г орох (Град)

 

(кадр з фільму «Велика таємниця води» (початок фільму)

                                                   Існує думка, що планета наша

                                                   Повинна зватися «Вода»

                                                   Оскільки тільки треть її

                                                   Складається – таки з землі.

                                                   А дві частини – це вода.

                                                   Сполука дивна і проста,

                                                   Для існування всім потрібна,

                                                   Вона корисна і чарівна.

                                                   Тому бажаємо сказати

                                                   (Хоча це тільки наші мрії):

                                                   Вода повинна панувати,

                                                   Ми – діти водної  стихії.

                                                   І уявіть собі планету,

                                                   Де раптом зникла вся вода.

                                                   Вода жах! Яка вона страшна!

                                                   Похмурі впадини морів,

                                                   Річок і навіть океанів

                                                   Покриті товстим шаром солі.

                                                   Не може бути для Землі

                                                   За це у світі гірше долі.

 

Ведучий 1: Блакитним багатством, самим життям називають воду. Вона складає основу будь якого організму, забезпечує його ріст і розвиток. Здається водою живиться сама планета, адже дві третини її становлять моря, океани, ріки, і озера. Та про воду ми знаємо далеко не все. Учені вважають, що на Землі не має більш важливої речовини, як вода. Завдяки появі нових інструментальних методів досліджень відкриваються все нові таємниці води. Тому ми сьогодні хочемо ще раз поговорити пр. дивний, простий і загадковий мінерал – воду.

 

Ведучий 2: Одного разу в одній африканській школі дітям читали оповідання про дивну країну, в якій люди ходять по воді. Найцікавіше те, що це правдива історія. Така країна існує. Чи може хтось із вас назвати її і пояснити, чому в ній люди ходять по воді.(почекати відповідь). А зараз погляньте у вікно. Хіба ми з вами не ходимо по воді? Взимку – по снігу або кризі; навесні – по проталій воді, улітку і восени – по калюжах після дощу. Ми настільки звикли до води, що вже не помічаємо часом її дивних явищ. Цікавим є  і те, що формула води також дуже проста, але щороку вчені дізнаються про неї щось нове.

 

Ведучий 3: (ставить на стіл склянку з водою). Хімічна речовина вода всім відома, і спочатку здається, що в цій речовині не має нічого цікавого. Насправді, якщо вдивитися більш уважно у її склад, властивості і значення, то можна дізнатися про такі її особливості, про які ми і не здогадувалися. Щороку рослини земної кулі для процесу фотосинтезу використовують близько 163мільярдів тон води, для їх росту та розвитку вона також необхідна. Так, при формуванні врожаю 1га ячменю випаровує 5 тисяч тон, кукурудза – 6 тис. т, капуста – 8тис. т, рис – 12 – 20тис.т води за вегетаційний період. Щоб виростити 1 тону зерна пшениці необхідно 1500м3 води. Організм людини на 70% складається із води.

 

Ведучий 4: Добова потреба у воді людини вагою 70кг становить близько 2,5л, з яких 1,2л надходить у вигляді питної води, 1л – з їжею, 0,3л утворюється за рахунок реакцій в організмі (при окисненні 1г жиру утворюється 1,07г води, 1г вуглеводів – 0,556г води, 1г білків – 0,39г). Із загального вмісту  у м’язах і печінці – 75%, мозку – 78%, кістках – 20 – 40 %.

 

Ведучий 5: Спробуємо скласти «портрет води».  «Вода – одне з начал усього сущого на Землі»,  «Вода – просте і неподільне», - вважали ще в давні часи. Першим хто спростував уявлення про воду як просту речовину був Антуан Лавуазьє. 24 червня 1783 року вчений з колегою П’єром Лапласом у присутності групи французьких учених синтезував воду із кисню та водню. Так стало відомо, що вода складається із атомів двох хімічних елементів - Оксигену і Гідрогену. Сучасники Лавуазьє вважали, що природа води розгадана, її склад з’ясований. Але час показав, що це були тільки перші кроки на довгому шляху дослідження властивостей та структури води.

 

Ведучий 6:  Згодом вчені з’ясували, що молекули води настільки малі, що якщо їх вишикувати одна за одною, то сто мільйонів таких молекул запросто помістилися між двох лінійок у зошиті. Ученим вдалося з’ясувати, який виглід має молекула води. Ось її портрет (демонстрація малюнку молекули води). Вона схожа на голову ведмежати Вінні-Пуха, чи не так? Он як вушка настовбурчив! Але насправді – це ніякі не вушка, а два атоми Гідрогену, що приєднані до атома Оксигену. Ось таку молекулу води склав англійський учений Джон Берна в аеропорту під час нескінченний шум дощу, через який затримали його літак.

 

Ведучий 7: До сьогоднішнього дня вчені не можуть пояснити одну із чудових властивостей води, яку ми спостерігаємо сотні разів узимку на річці, озері чи ставку. Ми бачимо там кригу, тобто тверду воду, під кригою – рідку, а над кригою – водяну пару, що завжди міститься у повітрі. Вода – єдина речовина на Землі, що перебуває в трьох агрегатних станах: рідкому, твердому і газоподібному. Скільки загадок приховували вигадливі кристали замерзлої води – снігу та льоду! Уперше на чудові сніжинки як на кристали звернув увагу Йоган Кеплер. Про свої спостереження й висновки він  розповів у 1611 році у трактаті «Про шестикутну сніжинки».

 

Ведучий 1: Вода має багато дивних властивосте, що різко відрізняє її від решти рідин. І якби вода поводилася «як належить», то Земля стала просто невпізнаною. Усі тіла внаслідок нагрівання розширюються, у разі охолодження стискуються. Усі крім води. В інтервалі температур від 0 до + 4°С вода розширюється, а в наслідок нагрівання стискується. За температури +4°С вода має найбільшу густину, що дорівнює 1000кг/м3. за більш низької та високої температур густина води трохи менша. Завдяки цьому восени і узимку в глибоких водоймах конвекція відбувається своєрідно: вода, охолоджуючись зверху, опускається донизу, на дно, але лише доти, поки її температура не досягне +4°С. Завдяки цьому під шаром льоду, у водоймах, живуть водні організми

 

(кадр з фільму «Велика таємниця води» (про особливі властивості води))

 

Ведучий 2: А от нагріти 1г води на 1°С, їй необхідно віддати в 5-30 разів більшу кількість тепла, ніж для нагрівання 1г будь-якої іншої речовини, тобто вода має дуже велику теплоємність. Унаслідок цього вода є гарним теплоносієм. Для багатьох речовин існує закономірність: під час нагрівання їх теплоємність, як правило, зростає. Вода – виняток. Зміна теплоємності води з підвищенням температури аномальна: від 0 до 37°С вона знижується а від 37°С до 100°С починає підвищуватися. Отже, теплоємність води досягає мінімальних значень за температури 37°С. Це нормальна температура тіла людини, найбільш сприятлива для біохімічних реакцій організму.

 

Ведучий 3: У живій природі велике значення має той факт, що вода має велику питому теплоту пароутворення. Завдяки випаровуванню води з поверхні організмів регулюється їхня температура. У спеку листя рослин здається прохолодним, адже з нього увесь час випаровується вода. Наприклад, одна рослина кукурудзи за весь час свого існування випаровує близько 200кг води. Ще одна властивість води – великий поверхневий натяг, завдяки якому вода легко піднімається по капілярних каналах на поверхню землі, рухається по тканинах рослин і клітинах тваринних організмів.

 

(кадр із фільму «Велика таємниця води)

 

Ведучий 4: Вода – найпоширеніша речовина на планеті. Поверхня Землі на ¾ вкрита водою. У великих кількостях вода міститься в атмосфері та земній корі. Кожний живий організм містить у своєму складі цю речовину. Тому можна говорити, що вода і життя на Землі невід’ємні. Зовсім не випадково Аристотель вважав воду одним із чотирьох елементів чи основних начал природи: повітря, вогонь, земля і вода. Цікавим є те, що 1км3 має масу 1·1015т, враховуючи кількість жителів планети на кожну людину припадає по 1/4 км3 води, що мають масу 250 млн.т. Із всієї кількості води на планеті 96% становить солона вода , 6% - прісна вода суші, з якої тільки 2% доступна людині для споживання. Деякі країни відчувають дефіцит прісної води, тому використовують технології опріснення високо мінеральних вод.

 

Ведучий 5: А чи знаєте ви, що крапаючи з крана чи змішувача, за добу в середньому виливається до 60л води, струменем завтовшки із сірник – до 500л. Такі втрати економічно не вигідні, а от для людського організму, в якому вода становить 70% небезпечним і смертельним є втрати цієї речовини 12%.

 

Ведучий 6: Чи чули ви про «цілющу воду». Деякі метали, наприклад мідь, срібло, здатні при контакті з водою вбивати мікроорганізми. Це відкриття належить швейцарському хіміку Карлу Негелі (1893р.). У 1930 році український дослідник Л.Кульський перший у світі виявив, що срібні електроди, розчиняючись у воді роблять її бактерицидною. Він довів яка доза йонів срібла – цілющі, а яка – отруйна; температуру і час застосування. «Срібна вода»готується за допомогою срібла, яке вкидається у воду на ніч. На певну кількість води потрібно відповідна кількість срібла. Наприклад, на 3л потрібна одна велика монета, а на відро – три. Ще можна використовувати скляні кульки, покриті тонким шаром срібла Але використання цілющої посрібненої води відомо з давніх-давен, походів Олександра Македонського.

 

Ведучий 5: Так, «срібна вода» має цілющі властивості. Під час другої світової війни її використовували для прискорення загоювання ран та виразок у поранених. За допомогою такої води в індійському штаті Аесоль вдалося швидко перемогти епідемію холери. До речі, «срібна вода» використовується в маргариновій промисловості,  холодильних камерах. Крім цього вчені довели, що вода, в якій містяться йони кремнію має також лікувальні властивості: швидко зупиняє кровотечі, втамовує зубний біль, полегшує перебіг ангіни.

 

Ведучий 6: А чи є у води пам’ять? На це питання, вчені відповідають ствердно – так! В 1988р французький вчений Жан Бенвеніст сформулював гіпотезу «пам’яті води». Ця сполука має як первинну, так і довготривалу пам’ять. Будь-яка людина може передавати воді емоції, думки, які вона запам’ятовує, зберігає і може передавати далі

(кадр із фільму «Велика таємниця води)

 

Ведучий 7: Не має кращого розчинника на планеті за воду. Вона здатна розчиняти практично всі речовини, що є на планеті.

 

(Демонстрація дослідів розчинення речовин у воді, каталітична дія води).

 

Ведучий 1: На стан води впливають не лише добрі слова, хороші думки, подяка, але й музика. Класична музика сприяє утворенню дивовижних кристалів води.

(Кадр із фільму «Велика таємниця води»

 

 

Ведучий 4: А тепер, корисні поради про воду. Треба пити воду, відстояну хоча би протягом трьох годин. Варити їжу також слід з відстояної води, яка повинна зберігатися у скляному посуді.

 

Ведучий 3: Краще пити кип’ячену воду, бо в сирій містяться мікроорганізми, які є носіями холери, дизентерії тощо. Але кип’ячена вода містить обмежену кількість солей, корисних для організму людини.

 

Ведучий 5: Лікарі рекомендують купати маленьких дітей у кип’яченій воді, волосся мити – кип’яченою водою, воно стає густішим, блискучішим, здоровішим. Йоги перед тим, як випити воду, кілька разів переливали її з кухля в кухоль. Вони вважали, що так вода насичується енергією (при цьому також підвищується вміст кисню, розчиненого у воді).

 

Ведучий 6: Американські вчені дійшли висновку, що хлорування водопровідної води вбиває мікроорганізми, але надає їй канцерогенних властивостей. У тих, хто п’є некип’ячену воду з-під крана, збільшуються шанси захворіти на рак прямої кишки на 38%, рак сечового міхура на 21%.  Припускають, що при взаємодії хлору з залишками органічних речовин у воді утворюються хлорпохідні и- отруйні та канцерогенні сполуки. Отже, воду перед споживанням слід спочатку пропустити через очисний фільтр і прокип’ятити.

 

Ведучий 2:    Нехай вода панує на планеті,

                                                             Моя вода, тебе люблю я!

                                                             Ти свята!

                                                             Шануєш ти людей, і землю й квіти,

                                                             Моя вода! Ти – чудо!

                                                             Ти – життя!

                                                             Тебе я буду берегти,

                                                             Завжди любити!

 

Календар
«  Листопад 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 1315
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Національна дитяча "гаряча лінія"-Національна дитяча гаряча лінія Національна гаряча лінія
Copyright MyCorp © 2018
Зробити безкоштовний сайт з uCoz